Terasy a balkóny plné zeleně

dotek přirody
Dotek přírody

Znáte pana Hnízdo? Je to takový samorost. Má pěkné hnízdečko ve třetím patře secesního činžáku poblíž centra. Když se ráno probudí a je pěkný den, nic mu neudělá větší radost než kafíčko na prosluněném balkóně. Má to tam moc pěkné. Balkón je elegantně vyzdoben všemožnými rostlinami tak hustě, že může vyjít ven třeba jen v županu a stejně kolemjdoucí neuvidí nic než botanickou zahradu. To budoucí manželé pan Smrček a slečna Růžová si pořídili moderní byt se střešní terasou, ze které vidí celé Střešovice. Pan Smrček si potrpí na jehličnany a jeho snoubenka tu vždyzelenou hradbu jemně doplňuje kvetoucími trvalkami a hlavně růžemi, které má ze všeho nejradši. Jako protiklad k jejich městskému loftu může působit viktoriánské sídlo lady a sira Bloomingdalových nedaleko Cambridge, kteří i přes hektary soukromého parku dávají přednost zeleni umístěné co nejblíže svému skromnému příbytku o 12 ložnicích a 6 koupelnách.

Ač jsou tito lidé každý jiný, jedno mají všichni společné – milují rostliny a pěstují je v nádobách na svých balkónech, terasách, schodištích a příjezdových cestách. Všichni znají ten nutkavý pocit mít poblíž svého domova kousek přírody, zeleně, která svou barvou uklidňuje zrak i ducha, a kde barevnost a rozmanitost tvarů květů bystří naše vnímání. Když to nejde na zahradě, vystačí si i s pár metry terasy nebo lodžie, kde se bude dařit těm několika vytouženým rostlinám v ozdobných květináčích. Není těžké si je pořídit a naučit se o ně dobře postarat. Důležité je umět si správně vybrat.

Pokud máte rádi zahradu, která neopadává a je zelená po celý rok, zajímat vás budou jehličnany a stálezelené listnáče. K nejspolehlivějším a nejkrásnějším jehličnanům patří borovice (pinus) a pro pěstování v nádobách se nejvíce hodí zakrslé typy, jako jsou kleče (pinus mugo) či čarověníkové odrůdy (Brepo, Marie Bregeon, Blue Shag). V Čechách jsou rovněž oblíbené smrčky (picea) a jedle (abies), opět v zakrslých odrůdách (Will’s Zwerg, Conica, Brillant, Nana). Jemnější texturu nabídnou cypřišky (chamaecyparis), kde je nepřeberné množství odrůd různých tvarů a barev. Můžete mít pomalu rostoucí, smaragdově zelený Nana Gracilis, nebo zlatožlutě vybarvenou odrůda Sun Gold s přepadavými provázkovitými větvičkami, ocelově modrošedý kužel Columnaris, nebo hráškově zelený cypřišek s béžovými konečky Cream Glow. Výběr je široký a odolnost mrazu výborná.

Leucothoe – stálezelené listnáče

Stálezelené listnáče jsou již variabilnější a je nutné vybrat vhodného kandidáta, který zvládne mrazy ve venkovním květináči. Zde jsou 3 hlavní skupiny spolehlivých rostlin – cesmíny, leukotoe a mamoty. V případě cesmín vám největší službu nabídnou tzv. modré cesmíny (ilex x meserveae). Jejich listy jsou většinou zoubkaté a neostré, temně zelené (Blue Prince, Blue Maid, Golden Girl) nebo probarvené žlutě (Golden Prince) či bíle (Casanova). Druhá skupina představuje málo známou ale velmi spolehlivou rostlinu s názvem leukotoe, jež nese podélné nebo kudrnaté listy, které na zimu červenají. Vzrůstem se jedná o malé, kompaktní až půdopokryvné keře. Krásné jsou například odrůdy Royal Ruby, Curly Red a Whitewater. Mamoty jsou tou poslední skupinou, ale vpravdě tím nejlepším, co si můžete mezi neopadavými listnáči pořídit. Nejenom že vydrží mráz pod -30°C, ale kromě stálezelených listů nabídnou na přelomu května a června množství květů v barvách od bílé, přes růžovou, červenou, purpurovou, vínovou až skoro černou a jejich kombinace. Kteroukoli si vyberete, vždy uděláte dobře.

U opadavých rostlin existuje mnoho druhů, které zvládnou tzv. kbelíkovou kulturu. Zde je spíše důležité klást důraz na estetickou hodnotu keře či stromku, zda se hodí velikostí i tvarem do připravované kompozice. Přesto máme pro vás několik tipů na výrazně krásné rostliny, jež se liší od záplavy ostatních: krušina úzkolistá Fine Line® (rhamnus frangula FINE LINE®). Má úzce sloupovitý tvar a uzoučké, středně zelené listy. Rakytník Hikul (hippophae rhamnoides HIKUL) je kompaktní forma bez plodů se stříbrozelenými listy. Tavolníkovec Sem (sorbaria sorbifolia SEM) má při rašení hned 3 barvy listů a roste velmi spolehlivě. Co do barevnosti i atraktivity tvaru keře vám poslouží japonské javory (acer palmatum), kde většina z nich lze rovněž pěstovat v dostatečně velké nádobě. Nabídnou více barev i tvarů listů a rozdílnou výšku a stavbu. Pokud stojíte o kvetoucí keř, víme, že mnoho z vás miluje hortenzie, ale zde je nutné vybrat si dostatečně otužilou. Bez problémů budete s hortenziemi latnatými (hydrangea paniculata) a stromečkovitými (hydrangea arborescens), které se navíc zjara radikálně seříznou, takže si rok od roku děláte bohatší keř, jehož velikost se dá regulovat.

trvalky na terase
Trvalky na terase

Květy nabídne i plejáda bylinných a polodřevnatých trvalek a růží. U růží je nutné dotázat se prodejce či pěstitele, zda je konkrétní odrůda dostatečně mrazuvzdorná do nádob či nikoli, nelze všechny automaticky považovat za odolné. Stejné je to i s dřevnatými trvalkami typu levandulí, kde se odolnost liší a obecně platí, že odolnější jsou druhy nízké a křížené, nikoli však druhy s názvem lavandula stoechas. Nejlepší a 100% spolehlivou alternativou levandule je tzv. ruská šalvějperovskie a její odrůdy (Lacey Blue, Little Spire). Trvalky jsou rovněž velká skupina, kde stejně jako u růží je nutné zkoumat kus od kusu, zda je vámi vybraná odolná i pro kontejner. Ale stojí to za tu trochu zjišťování, protože vezměme například kokardy, třapatky nebo i nízké zvonky – když rozkvetou, nabídnou rozmanitě barevné, velké plochy plné květů po dlouhou dobu.

Cotinus

Pro pěstování rostlin v nádobách (kontejnerech, květináčích, žardinkách = jakkoli jim u vás doma říkáte) je nejdůležitější zachovat přirozený oběh vody. To znamená, že pokud je rostlina pod střechou a přirozeně na ni neprší, je vaší povinností se postarat o zálivku. Pokud na ni prší, už to není tak náročné, ale občasná zálivka je nutná také, protože nádoba nikdy neudrží dostatek vlhkosti do dalšího deště. Každopádně vždy musí po zálivce voda odtéci spodním odtokem a NIKDY těmto nádobám nedávejte podmisku. Já vím, že čistotné hospodyňky namítnou, že přeci není pěkné, když květináčem proteče na světlou terasu voda lehce zašpiněná od zeminy. Ale s tím do toho jdete, že máte doma kus přírody. V květináči s podmiskou totiž při přelití dochází k promáčení kořenového balu a následnému zahnívání a pomalé smrti rostliny.

Stejně tak je potřeba rostliny po prvních pár letech začít hnojit, protože jejich kořeny vyčerpají zásobu živin z půdy v nádobě a budou lačnit po nových. Podle typu rostlin můžete použít buď dlouhodobě rozpustná granulovaná hnojiva, nebo zalévat jednou za 1-2 týdny roztokem hnojiva v zálivce. Pro udržení vlhkosti horní vrstvy půdy stejně jako pro lepší estetiku je dobré mít zem kolem rostliny zasypanou mulčovací kůrou. Můžete si obstarat i luxusní piniovou kůru ve tříděných velikostech, která vypadá krásně a znatelně pomaleji se rozkládá, čímž neubírá rostlinám dusík z půdy.

A naposledy pár slov o nádobách samotných. První věc je dostatečná velikost úměrná budoucí velikosti rostliny a jejího kořenového balu. Dále je to jejich materiál. Pravděpodobně nejnákladnější je pravá pálená mrazuvzdorná keramika, která ale vydrží nejdéle, pokud je kvalitní. Poradíme vám jednoduchý trik, jak v obchodě poznat opravdu kvalitní mrazuvzdornou keramiku – nalízněte jí. Pokud se sliny vsakují do materiálu, který tím tmavne, není to nic moc, protože dobře pálená keramika musí být vodě odolná a neochotná okamžitě nasáknout vlhkost. Pro život kořenů rostlin v nádobách se hodí i betonové květináče a koryta. Pokud mají zajištěný spodní odtok, jsou bezproblémové. Nejpečlivěji vybírejte z plastových nádob, kde za nějaký čas hrozí to, že se kořeny dotknou vnitřních stěn a mohou tak více trpět při teplotních výkyvech, pokud plast není vyroben s příměsemi, jež lépe izolují. Ale i zde existuje kapsu šetřící finta – kupte si levnější plastový květináč, jež bude dostatečný pro typ rostliny a kolem něj vyrobte, nebo kupte nějaký efektní obal, který nedovolí slunci rozehřívat stěnu květináče a působit tak kořenům zmíněné teplotní výkyvy. Pozor – tento obal smí být pouze ze stran, nikdy zespodu viz podmínka zajištění neustálého odtoku vody.

spravná volba nádoby rostliny
Správná volba nádoby
pravidelná zálivka
Pravidelná zálivka

Tak to jsou všechna moudra, co jsme měli v rukávu a vybrat si tu nejhezčí zeleň do pěkných květináčů, aby vaše terasa ožila, je už jen na vás. Přejeme dobrou ruku ve výběru a mnoho radosti z bujné zeleně kolem vás.